projektowanie ogrodów

Architekci krajobrazu i projektowanie ogrodów

Dziś nie używamy słowa ogrodnik, lecz architekt krajobrazu. Architekci krajobrazu to nowoczesna wersja ogrodników. Różnica pomiędzy nimi jest znikoma. Można jednak dostrzec jedną dość ważną, ci pierwsi ogrody zakładają, a ci drudzy pielęgnują.

Projektowanie ogrodów i piękny teren

projektowanie ogrodówObecnie jednak te różnice zamazują się i zawody te są ujednolicane. Bardzo cieszy mnie fakt, że taki zawód pojawił się w szkołach wyższych. Obecnie możemy zauważyć, że zawody typu szewc, krawcowa czy spawacz, stają się tymi zagrożonymi. Wszystko robią za nas maszyny, wyzbywamy się najbardziej podstawowych umiejętności. Uważam, że źle się pod tym względem dzieje. Bardzo dobrze jednak, że wiele zawodów ewoluuje i przeistacza się w nieco inne, choć o niezwykle podobnym założeniu. Architekci krajobrazu, to ludzie, w których gestii leży zakładanie ogrodów. To oni je projektują,, dobierają odpowiednie rośliny, drzewa i krzewy. Dziś w dobie ogólnej mechanizacji, takie rzeczy szczególnie nam się przydają. Wystarczy zauważyć jaką politykę prowadzą miasta. Coraz częściej zakładają ogrody miejskie, tworzą zielone osiedla, starają się powiększać areały zielone. Wszystko po to, by ludzie się w takich miastach osiedlali. Bo czego tak naprawdę pragną ludzie? Pragną zieleni, przyrody i odrobiny relaksu. Pieniądze nam szczęścia nie dają, lecz wakacje już tak. Tanie projektowanie ogrodów na terenie całego śląska ma nam dawać takie wakacje przez cały rok. Mamy się radować przyrodą, zachwycać nią. Dlatego podziwiam osoby, które wybierają taki zawód. To nie tylko projektowanie ogrodów, to też dawanie ludziom szczęścia. Śląsk kojarzy nam się głównie z ciężkim przemysłem.

Czy jednak nie można tego odwrócić? Jeszcze można zazielenić większość tego województwa, jeśli tylko będziemy mieć na to ochotę. A ludzie, którzy studiują ten kierunek, mogą być tego prekursorami.