Co warto wiedzieć o wentylacji mechanicznej?

Obecnie wysokie koszty jakie musimy ponosić za energię mobilizują nas do jej oszczędzania. Dlatego szukamy sposobu, dzięki któremu będzie to możliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rekuperacji, ponieważ to właśnie przez niewłaściwą wentylację tracimy zimą najwięcej ciepła.

Rekuperacja czyli wentylacja nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaWiele osób zastanawia się dlaczego warto inwestować w wentylację mechaniczną w domu, czy w ogóle będziemy mieli z niej jakieś korzyści? Otóż tak, podstawową korzyścią rekuperacji jest odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana zużytego i brudnego powietrza na czyste i świeże. W domu z wentylacją mechaniczną na każdym kroku można odczuć świeżość, nawet w kącie każdego pomieszczenia niezależnie od pory czy warunków atmosferycznych. Dzięki niej możemy zapomnieć o odświeżaczach powietrza czy innych chemicznych zapachach do kontaktu. Jak wiadomo na dostępie do czystego (filtrowanego) i świeżego powietrza korzysta również nasze samopoczucie a także zdrowie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawi, że znikną bóle głowy, bezsenność a także wzrośnie nasza witalność oraz energia co znacznie poprawia jakość naszego snu. Rekuperacja dostarcza filtrowane, czyli oczyszczone i świeże powietrze zewnętrzne, ale to nie jest jej jedyna zaleta. Kolejną to oszczędność kosztów związana z ogrzewaniem budynku i to aż do 50%. Przy budowie energooszczędnego domu nawet nie ma mowy o innym sposobie wentylacji niż mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Co jeszcze zyskujemy dzięki rekuperacji? Stały dostęp do świeżego powietrza sprawia, że nie musimy otwierać okien, dzięki czemu do naszego domu nie dostają się żadne zanieczyszczenia, hałas czy nieprzyjemny zapach z komina naszego sąsiada, który pali wszystkim co mu wpadnie w ręce.