Kilka informacji o LED

Diody LED nie tracą na popularności. Warto wiedzieć, czy decyzja o zastosowaniu tego typu oświetlenia jest opłacalna. Jak działa ten rodzaj oświetlenia? Ile to kosztuje? Czy jest to ekologiczne zastosowanie?

Na czym polega oświetlenie LED?

tri-proof ledWynalazcą oświetlenia LED jest amerykański inżynier, który w latach sześćdziesiątych opracował metodę wykorzystania diod. Są one obecnie wytwarzane z materiałów półprzewodnikowych. To, co jest charakterystyczne dla diod, to ich niskie zużycie energii, a wysoka wydajność i trwałość. Czy taki typ oświetlenia jest droższy od standardowych żarówek? Producenci twierdzą, że wyposażenie w oświetlenie tego typu, po czasie staje się bardzo opłacalny. Ceny są nieco wyższe od standardowych żarówek, ale to, co jest istotne, to rodzaje oświetlenia. W zależności od potrzeb, możemy zaopatrzyć się w takie emitery, jak choćby tri-proof LED, które znakomicie nadają się do montażu w garażach, czy magazynach. Dostępne są również różnego rodzaju żarówki, które mają uniwersalny charakter. Ważne jest, że posiadają taką samą ilość lumenów jak te standardowe, a pobierają mniej prądu. Zdaniem wielu, montaż oświetlenia LED na większej przestrzeni szybko się zwraca. Eksperci twierdzą również, że diody są odporne na uderzenie, które uszkodziłyby standardową żarówkę. Technologia LED ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie są chłodnie. Przekształcając energię przede wszystkim w światło, nie ciepło, nie podwyższają one temperatury wewnątrz. Ekologowie zachęcają do zainteresowania LED. W porównaniu ze standardowymi żarówkami, nie mają one w składzie metali ciężkich, do których zaliczyć można chociażby trującą rtęć. Cena modułów jest większa, ale żywotność może być do dziesięciu razu dłuższa, niż inne opcje.

Na rynku istnieje spory wybór oświetlenia. Warto zainteresować się rozwiązaniami, które będą dla nas oszczędne zarówno finansowo, jak i ekologicznie. Zwłaszcza, że coraz modniejsze stają się działania związane z dbaniem o otaczający nas świat.