O nawozach azotowych słów kilka

Nawozy to niesamowicie szeroki temat. Można go jednak zawęzić do jednego tylko rodzaju nawozu, czyli mineralnego. Najpopularniejszym rodzajem nawozów mineralnych są te, które dostarczają roślinom azot. Nawozy te sprzedawane są w formie granulatu, rzadziej w formie płynnej. W nawozach azot występuje w kilku odmianach, tj. amon, saletra, saletra amonowa, mocznik nawozowy. Stosując różne rodzaje nawozów osiągniemy różne efekty.

Który nawóz azotowy wybrać?

nawozy azotoweZe względu na swoją popularność, nawozy te są dosyć tanie. Nawozy azotowe sprawdzają się równie dobrze w małym ogródku jak i na polu. Najtańszy z wyżej wymienionych jest prawdopodobnie mocznik nawozowy, nieodpowiedni jednak dla niektórych rodzajów gleby. Szukający najbardziej uniwersalnego nawozu azotowego powinni zwrócić uwagę raczej na saletrę amonową. Można go stosować dla każdej gleby i każdej rośliny. Niezwykle popularne są również mieszanki azotu i innych substancji, takich jak magnez, czy fosfor. Oferta takich nawozów jest niezwykle szeroka. Pozwalają one na dostosowywanie nawozu do poszczególnych roślin. Przed zakupem takiego produktu trzeba wcześniej się przygotować, by nie popełnić pomyłki. Dla świadomego klienta jest to być może najlepsza opcja. Nieco mniej doświadczeni kupujący mogą również znaleźć uniwersalne mieszanki azotowe, jednak jest to nieco droższa opcja.

Podsumowując: aby wybrać odpowiedni nawóz, należy przeanalizować własne potrzeby, a potem na ich podstawie wybrać to co dobre. Jest to bardzo ważne, ponieważ zły wybór nawozu można by przyrównać do złego wyboru samochodu. Może zmienić codzienne życie w udrękę. Dlatego czasem lepiej przysiąść nad tematem i się dobrze zastanowić niż być w gorącej wodzie kąpanym i później żałować. Zupełnie tak jak w życiu.