Odpowiedni filtr do akwarium

 

Kiedy decydujemy się na zakup rybek i odpowiedniego dla nich akwarium, zapewne mamy wiedzę o tym, że oprócz wody, która znajdzie się w akwarium, będziemy potrzebowali również odpowiedniego urządzenia, które będzie utrzymanie jej we stanie. Ryby bowiem do właściwego funkcjonowania potrzebują wody o odpowiednich parametrach. Zadba o nie dobrze dobrany filtr.

Właściwości filtra kaskadowego

filtry kaskadowe do akwariumNa rynku akwarystycznym znajduje się kilka rodzajów filtrów, dzisiaj zamierzam pokrótce przedstawić wam filtry kaskadowe do akwarium. Są to filtry z rodzajów filtrów zewnętrznych, czyli montowanych na zewnątrz akwarium. Składają się one ze zbiornika, w którym znajdują się wszelkie wkłady filtracyjne – ta część znajduje zawieszona zostaje na szybie zbiornika, a także z rurki, której jeden koniec umieszczamy w wodzie i która zajmuje się transportowaniem cieczy do filtra. Filtr kaskadowy, podobnie zresztą jak każdy inny filtr do akwarium, oczyszcza wodę i stwarza odpowiednie warunki dla bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za rozkład szkodliwych związków azotowych. Wśród filtrów zewnętrznych obok filtrów kaskadowych, wyróżnia się również filtry kubełkowe, w stosunku do filtrów kaskadowych są one jednak sporo droższą wersją. Filtry kaskadowe oprócz niższej ceny charakteryzują się też łatwą obsługą, filtracją mechaniczną i biologiczną, a także możliwością napowietrzania wody. Należy jednak pamiętać, że filtry zewnętrzne wymagają od nas otwartego akwarium lub wycięcia otworu w jego pokrywie.

Koniecznie pamiętajmy, że filtr dobieramy przede wszystkim do wielkości naszego akwarium. Inny sprawdzi się w przypadku niewielkiego akwarium, inny zaś spisze się lepiej w przypadku dużego zbiornika. Najlepiej w tej sprawie poradzić się doświadczonego akwarysty, który doradzi nam, jaki sprzęt sprawdzi się w naszej sytuacji.