Podnośniki kiedyś, a dziś

Praca elektryka wysokich napięć nie jest łatwa, ryzyko zawodowe jest ogromne. Niestety praca ta jest strasznie ciężka, a wynagrodzenie średnio adekwatne do wykonywanej pracy. Człowiek spędza wiele lat w zawodzie, poświęca się dla dobra innych, żeby mieli prąd w domach cały rok, na szczęście warunki pracy coraz lepsze. Kiedyś często trzeba było się wspinać samemu na słup wysokiego napięcia by naprawić jakąś usterkę. Teraz jest to dużo prostsze.

Pomoc nowoczesnych podnośników

podnośniki koszowe w ŁodziPracuje w tym zawodzie już okrągłych trzydzieści lat, wymieniłem masę przewodów wysokiego napięcia i transformatorów na słupach. Na nasze nieszczęście, nas elektryków, wszystko to znajduje się na dość sporej wysokości. Dzisiejsze czasy to istny raj dla tego zawodu! Pełno nowoczesnego sprzętu, zabezpieczeń, pojazdów, czego tu dusza zapragnie. Ale jeszcze parędziesiąt lat temu to była tragedia, jeszcze jak byłem młody w zawodzie to nie było łatwo. Jak dzisiaj pamiętam, gdy zapytałem się przełożonego czy dostaniemy jakiś podnośnik zamiast wdrapywać się na słupy bez zabezpieczeń, to on tylko odparł, że podnośniki koszowe w Łodzi jeszcze zbyt popularne nie są. Dawna sytuacja wyrysowuje się więc sama. Dziś jednak o podnośnik nie problem, a co więcej, praktycznie każda szanująca się firma elektryczna posiada takowy, lub jest w stanie go wynająć. Cieszę się z tego powodu, nie jest to już takie niebezpieczne i niewygodne jak kiedyś. Młode pokolenia spokojnie mogą się szkolić i nabierać doświadczenia bez większego martwienia się o swoje bezpieczeństwo.

Kwestie naszego bezpieczeństwa powinny być dla nas wszystkich najważniejsze, przecież nie istnieje nic bardziej wartościowego niż ludzkie życie, a przynajmniej dla ludzi w pełni zmysłów. Każdy krok by stworzyć dodatkowe bezpieczeństwo w dowolnej dziedzinie jest ważny, żeby cywilizacja posuwała się naprzód. Niebywale się raduję widząc, że w moim fachu też to ewoluuje i że każdy młody elektryk może już korzystać z podnośnika.