Wydłużenie okresu uprawy roślin w tunelu i szklarni

 

Osoby, które zajmują się uprawą roślin, mogą przyspieszyć proces ich wzrostu i dojrzewania, stosując specjalne folie ogrodnicze. Stosuje się tutaj albo okrycia płaskie, albo buduje się szklarnie czy tunele foliowe. Tunel foliowy i szklarnia w przeciwieństwie do okrycia płaskiego daje możliwość osłaniania roślin przez znacznie dłuższy okres czasu.

Przyspieszenie kiełkowania i wzrostu roślin pod folią

folia ogrodnicza do budowy tuneliOkazuje się, że w przypadku okrycia foliowego płaskiego ochrona możliwa jest tylko w czasie sezonu wegetacyjnego. Z kolei tunele foliowe i szklarnie foliowe pozwalają na ochronę roślin przez cały okres ich wzrostu. Niemalże w każdym ogrodzie przydadzą się takie rozwiązania. Tunel czy szklarnia wcale nie muszą być duże. Często budowane są one w przydomowych ogródkach, by uprawiać rośliny na własne potrzeby. Taka folia ogrodnicza do budowy tuneli wcale nie jest droga, a warzywa spod takiej folii są z pewnością zdrowsze niż warzywa kupowane w supermarketach. Folia pozwala ochronić rośliny nie tylko przed deszczem czy gradem, ale również suchym powietrzem albo przymrozkami. To z kolei wydłuża okres uprawy roślin. Można uprawiać warzywa w tunelach czy szklarniach od wczesnej wiosny nawet do późnej jesieni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż osłona foliowa sprawia, że pod nią gleba oraz powietrze nagrzewają się znacznie szybciej. Pod osłoną warunki są lepsze, bo powietrze jest wilgotne. Tunel czy foliowa szklarnia tworzą swoisty mikroklimat, w którym rośliny wzrastają nawet wtedy, kiedy na zewnątrz warunki atmosferyczne są trudne.

To wszystko sprawia, że nie trzeba korzystać z dodatkowego ogrzewania tunelu czy szklarni. Pod osłonami foliowymi możliwe jest uprawianie nawet roślin ciepłolubnych. W ten sposób można nie tylko przyspieszyć kiełkowanie nasion, ale również wzrost roślin i dojrzewanie warzyw.