Zabezpieczanie skarp, wałów, nasypów, wykopów i nie tylko

 

W czasie wykopów bardzo ważne jest bezpieczeństwo pracowników, ale i nieruchomości, które znajdują się wokół wykopu. Aby zapewnić bezpieczeństwo, warto zdecydować się na zastosowanie specjalnych szalunków do wykopów. Wśród nich popularne są grodzice winylowe, które służą do zabezpieczania gruntu.

Niepalne i łatwe w montażu zabezpieczenia wykopów

grodziceW skrócie nazywane są one grodzicami PCV. Grodzice są odpowiednio skonstruowane, dzięki czemu posiadają idealny przekrój. Wszystko po to, by przenosić znaczne obciążenia poprzeczne. Ponadto w grodzicach znajdują się łączenia, które pozwalają na łączenie elementów ze sobą. Inne elementy grodzic służą do usztywnienia ścian w trakcie wykopu. Grodzice stosowane są w różnych celach. Warto wspomnieć o przynajmniej kilku rodzajach prac, w których powinno się korzystać z grodzic. Otóż grodzice zabezpieczają brzegi zbiorników wodnych – po prostu je umacniają. To jeszcze nie wszystko. Dodatkowo grodzice umacniają skarpy i wały. Stanowią one zabezpieczenie w czasie nasypów i wykopów. Są też idealnymi uszczelnieniami przeciwfiltracyjnymi. W pobliżu wykopu mogą znajdować się budynki, ale też ulice. Zapadnięcie wykopu mogłoby być niebezpieczne dla tych nieruchomości. Dlatego każdy wykop powinien być zabezpieczony za pomocą grodzic. Stosowane są także zabezpieczenia typu box, które przesuwa się w miarę postępu wykopu (stosowane są one w wykopach liniowych). Systemy grodzic nie tylko mają estetyczny wygląd, ale też są niepalne i łatwe w montażu.

Oprócz tego grodzice są rozwiązaniami ekologicznymi. Wystarczy skorzystać ze specjalnych młotów, by zamontować takie zabezpieczenia. Elementy grodzic są bardzo trwałe i wcale nie potrzebują specjalnej konserwacji. Można wybierać różne szerokości, grubości oraz głębokości grodzic stosowanych w czasie wykopów.