spawanie

Profesjonalne spawanie

Jestem spawaczem i wykonywałem już prace dla różnych firm. Od kilku lat pracuję za granicą w krajach, w których brakuje takich fachowców, jak ja. Pracuję zazwyczaj przez dwa albo trzy tygodnie, dzień w dzień, a potem wracam do domu na tyleż samo przerwy.

Praca profesjonalnego spawacza

spawanieWykonuję różne usługi i pracuję na spawarkach wszystkich typów. Ostatnio zrobiłem dodatkowe uprawnienia na spawanie elektrodą otuloną, które są respektowane w każdym kraju na świecie. Pracowałem w wielu miejscach, ale marzy mi się wyjazd gdzieś poza Europę i Azję. Wykonuję profesjonalne cięcie laserowe, a moja firma ma tak dobry sprzęt, że dostajemy zlecenia naprawdę wszędzie. Zazwyczaj podczas zleceń nie mam czasu na zwiedzanie, ale jak byliśmy w Chinach to szef pozwalał nam kończyć czasem wcześniej, żebyśmy mogli trochę pochodzić do mieście. Nie zawsze zdarza się taka okazja, prawda? Niedługo szykuje się wyjazd do Maroka i jestem niemal pewien, że też będę w ekipie delegacyjnej. Mało kto tak jak ja wykonuje od lat profesjonalne cięcie laserowe czy precyzyjne spawanie MAG. Moje kwalifikacje opierają się przede wszystkim na doświadczeniu. Choć mam ważne wszystkie międzynarodowe szkolenia, najczęściej jak pracuję w wielkich zagranicznych firmach menadżerowie wymagają przejścia dodatkowych szkoleń na miejscu. I tak zyskałem już certyfikaty z Niemiec, Francji, Danii, Norwegii, Belgii, Turcji, Chin i Singapuru. Szef niechętnie oddaje nam te certyfikaty, więc najczęściej muszę czekać z pół roku i porządnie się nagadać, zanim dostanę swój papier.

Rozumiem go – boi się, że z takimi uprawnieniami odejdziemy do innej firmy. W końcu to on płaci za te kursy. Mi już jednak chyba ufa, pracuję już dla niego dwanaście lat i nie wiem, gdzie znalazłbym lepszą pracę. Będę spawaczem do emerytury, a może i dłużej.