transport morski

Realizacja transportu morskiego

Przewóz towarów pomiędzy kontynentami najbardziej opłaca się drogą morską. Z tego też powodu wielkie kontenerowce każdego dnia pokonują stałe trasy łączące ze sobą kontynenty. Dzięki transportowi morskiemu mamy możliwość zakupu towarów produkowanych nawet na innym kontynencie, czy też wyspie. Jak odbywa się taki transport?

Realizacja zlecenia transportem morskim przy pomocy kontenerów

transport morski Chociaż większość trasy w transporcie morskim pokonuje się statkiem, to jednak nie tylko statki biorą udział w całej logistyce przedsięwzięcia. Nie odbywa się to w ten sposób, że producenci przywożą towary do portu i ładują je do kontenerów na statku. Całość transportu odbywa zaczyna się już u samego przedsiębiorcy i jest realizowana za pomocą specjalnych kontenerów. Kontenery idealnie pasują rozmiarami do naczepy ciągnika siodłowego i po ich załadowaniu umieszcza się kontener na naczepie. Następnie auto przejeżdża od producenta do portu gdzie na statek przenosi się sam kontener za pomocą wielkich suwnic. Następnie transport kontenera morskiego odbywa się już za pomocą statku. Trasa morska zajmuje często wiele tygodni, zanim kontenery zostaną dostarczone do portu docelowego. Tam następuje odwrotna procedura niż przy załadunku, czyli rozładunek kontenerów na ciężarówki. Reszta trasy znowu jest pokonywana przy pomocy samochodów ciężarowych, które transportują towar do docelowego odbiorcy. To dość potężne i dobrze zorganizowane przedsięwzięcie logistyczne.

Pomimo tego, że transport morski odbywać się powinien morzem, to jednak łatwo zauważyć, że część podróży towaru odbywa się na kołach, ewentualnie jest dostarczana także pociągami. Dobrą organizację logistyczną zapewniają kontenery, w których przewozi się towar. Te normowe pojemniki pasują do każdego pojazdu na trasie przewozu, bez względu czy odbywa się on na morzu, czy też na lądzie.