Drgania przyczyną pękających parapetów

Ostatnio mam problem z pękającym parapetem w mieszkaniu. Może i to zabrzmi dziwnie, ale ostatnio zauważyłem, że mój parapet w dużym pokoju zaczyna pękać. Znajdzie się pewnie dużo osób, które mają podobny problem. Jednakże u mnie kwestia jest o tyle dziwna, że do mieszkania wprowadziłem się niecałe dwa miesiące temu a zostało one oddane do użytku nieco ponad cztery miesiące temu.

Badania potwierdziły nadmierne drgania

pomiary drgańPoszukałem w Internecie przyczyn może być wiele. Głównym podejrzanym jednak stały się nadmierne wibracje. Koło mojego mieszkania przebiega ruchliwa droga, która jeżdżą samochody ciężarowe. Po zgłębieniu tematu postanowiłem porozmawiać z sąsiadami. Z większością z nich był to mój pierwszy kontakt. Jak się okazało nie tylko ja miałem taki problem. Praktycznie wszyscy sąsiedzi mieli popękane parapety. Postanowiliśmy zbiorowo zawiadomić administrację osiedla. W tym celu sporządziliśmy pismo wraz z podpisami wszystkich lokatorów, których dotyczy problem oraz dokumentacją w postaci zdjęć. W piśmie tym zawarliśmy prośbę o przyjrzenie się sytuacji. Jeden z sąsiadów zasugerował pomiary drgań. Pomysł ten spotkał się z ogólną aprobatą. Dołączyliśmy tą prośbę do pisma. Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź z administracji osiedla. Przychylili się oni do naszej prośby. Na następny tydzień zostaliśmy umówieni z fachowcem, który wykona pomiary w naszych mieszkaniach. W umówionym terminie stawił się specjalista, który po wykonaniu pomiarów stwierdził, że drgania przekraczają dopuszczalne normy. Ekspertyza została dołączona do kolejnego pisma, które wysłaliśmy do administracji. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że zajmą się oni problemem przy najbliższej konserwacji budynku, która ma się odbyć za miesiąc.

Faktycznie po miesiącu na miejscu stawiła się ekipa, która odnowiła nasze parapety oraz postawiła przy drodze coś w rodzaju ekranu tłumiącego drgania. Nie wiem co to dokładnie było, ale pomogło. Od tego czasu nie widzimy żadnych oznak pękania tynków ani innych części budynku. Mimo błędu przy projekcie administracja osiedla zachowała się wzorowo bardzo szybko rozwiązując zaistniały problem.