Istota retrospekcji Scrum

Zaczynasz pracę przy tworzeniu oprogramowania? Poznajesz zasady działania metody Scrum? Jako część zespołu pracującego nad projektem musisz zapoznać się i zrozumieć wiele pojęć związanych z tą metodą. Jednym z takich zagadnień bez wątpienia będzie retrospekcja.

Istota retrospekcji Scrum

retrospekcja scrumBiblia metody Scrum, czyli Przewodnik po Scrumie, definiuje to zagadnienie jako okazję do kontroli i wyciągnięcia wniosków z postępowania. Krótko mówiąc jest to moment, w którym cały zespół po zakończeniu pracy nad tzw. sprintem zbiera się we własnym gronie i analizuje swój sposób pracy. Jaki cel ma retrospekcja Scrum? Wyciągnięcie wniosków z własnych błędów i usprawnienie pracy w przyszłości. Zespół analizuje więc proces pracy i tworzy listę działań do poprawy, które przy następnym projekcie wprowadzi w życie. Pozwala to na uzyskanie informacji zwrotnej na temat pracy nad procesem i poprawę jakości tej pracy. Retrospekcja Scrum znacząco wpływa na wydajność pracy w zespole. Prowadzenie retrospekcji cechuje się dowolnością, jednak jej założenia przy każdym projekcie są takie same. Zwykle składa się ona z trzech podstawowych etapów. Pierwszy z nich to zebranie informacji na temat kondycji projektu. Drugi to analiza i wyciągniecie wniosków z dotychczasowych działań. Trzeci etap to planowanie następnych działań i podejmowanie decyzji w ich zakresie. Zatem retrospekcja Scrum wydaje się być świetnym narzędziem do monitorowania postępów i niwelowania błędów w zespole.

Retrospekcja Scrum okazuje się być pomocnym narzędziem potrzebnym przy wdrażaniu się w pracę z metodą. Systematyczna inspekcja błędów pozwala na bieżąco je eliminować i małymi krokami dochodzić do perfekcji w rozwijaniu produktów. Merytoryczne uwagi wymieniane między członkami zespołu budują ich doświadczenie i wzbogacają wiedzę.