Stal konstrukcyjna wykorzystywana w energetyce

Przemysł energetyczny zajmuje się dostarczaniem energii w dwóch postaciach: energii elektrycznej i energii cieplnej, i składa się z dwóch części: fabryk, gdzie energia jest przetwarzana na tę, w która dostarczana jest do użytkowników oraz systemu urządzeń, przesyłających tę energię. A z czego zbudowany jest ten system?

Zamienniki i odpowiedniki dla stali 21HMF

21CrMoV5-7Głównie w energetyce stosuje się stal stopową konstrukcyjną 21HMF. Ta, oraz jej zamienniki należą do gatunki stali kotłowych, przeznaczonych, właśnie do pracy w podwyższonych temperaturach. Zamiennikami 21HMF jest 21CrMoV5-7, co w praktyce oznacza praktycznie, identyczne właściwości i zachowanie stali. Kolejnym zamiennikiem wspomnianej stali jest 1.7709. Wszystkie są przystosowane do pracy w temperaturze do pięciuset pięćdziesięciu stopniu i mają niemal identyczne właściwości mechaniczne, granice plastyczności, granicę pełzania i wytrzymałości na pełzanie. 21CrMoV5-7 stosuje się już wspomnianej energetyce, w nakrętkach, śrubkach, częściach złącznych i oczywiście częściach pojemników i narzędzi, które są narażone na temperaturę pięciuset pięćdziesięciu stopni. Wspomniany 21hmf, oprócz 21crMoV5-7 ma jeszcze około dwudziestu zamienników lub odpowiedników, szczególnie wykorzystywanych, jak wzorzec, w wyrabianiu prętów. Najczęściej są to pręty ciągnione, gorącowalcowane, okrągłe lub kute. Wspomniana stal jest stalą jakościową. 21HMF różnic się od 21CrMoV5-7 nieco składem chemicznym. Różne wartości mają: Mn, Si, P, S, Mo, V, Al.

Choć na pierwszy rzut oka różnica pierwiastkowa wydaje się duża, jednak są to ilości minimalne i nie mające za dużego wpływu na jakość stali. Nie zmienia to faktu, że zamienniki są jak najbardziej powszechnie i stosowane oraz w pełni wykorzystywane są ich możliwości. Zarówno w przemyśle energetycznym jak i metalurgicznym.