Wiadomości wstępne dotyczące udzielania pierwszej pomocy

 

Firmy i instytucje, w których pracownicy nie są w sposób szczególny narażony na zagrożenie życia, mogą skorzystać z oferty kursów pierwszej pomocy. Są to zazwyczaj kursy podstawowe, które przeprowadzane są przez ratowników medycznych. Taka wiedza przyda się każdemu.

Kurs podstawowy prowadzony przez ratowników medycznych

kurs pierwszej pomocyNigdy nie wiadomo, kiedy sytuacja zmusi człowieka do zastosowania wiedzy zdobytej na kursie pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, jak wygląda taki kurs i czego dokładnie uczą się uczestnicy kursu. W przypadku kursy podstawowego program obejmuje oczywiście zagadnienia wstępne, o których trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do kolejnych części. Na początku omawiane są zawsze aspekty prawne związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Zgodnie z prawem nie można pozostawić osoby rannej, poszkodowanej np. w wypadku bez udzielenia jej pierwszej pomocy. Dlatego kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy – niezależnie od tego, czym zajmuje się na co dzień. Na kursie mówi się o łańcuchu ratunkowym oraz o bezpieczeństwie w czasie udzielania pierwszej pomocy. Najważniejsza jest jednak część praktyczna kursu pierwszej pomocy. Każdy uczestnik kursu nauczy się na etapie zagadnień wstępnych, jak oceniać stan poszkodowanego. Uczestnicy muszą wiedzieć, w jaki sposób ocenia się np. przytomność poszkodowanego. Inaczej pomaga się osobom, które są przytomne, a inne kroki podejmuje się w przypadku osób nieprzytomnych. Uczestnik nauczy się, jak udrożnić drogi oddechowe osoby poszkodowanej.

Poza tym uczestnik dowie się, w jaki sposób oceniać oddech, a także oznaki krążenia. Trzeba wiedzieć, jak rozmawiać z osobą poszkodowaną. Zebranie szczegółowego wywiadu jest bardzo ważne, aby wiedzieć, w jaki sposób można pomóc poszkodowanego, zanim nadjedzie karetka. Pomoc przedmedyczna ma ogromne znaczenie!