Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Wybierając zbiornik na wodę deszczową, trzeba wiedzieć, jakie w ogóle rodzaje pojemników mamy do wyboru. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zbiorniki te można zainstalować na dwa sposoby. Producenci i dystrybutorzy dają do wyboru dwa głównie typy zbiorników.

Doprowadzanie wody do pojemnika z rur spustowych

pojemniki na deszczówkęWśród nich znajdują się takie jak: pojemniki podziemne na wodę deszczową oraz zbiorniki naziemne. Jeśli chodzi o zbiornik podziemny, to jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiornik, który umieszcza się pod ziemią. Warto wspomnieć od razu o pojemności takich podziemnych zbiorników. Najczęściej wynosi ona ok. 2000 litrów. Jest to więc naprawdę duża pojemność, która wystarczy do zaopatrzenia w wodę np. toaletę. Budowa zbiorników podziemnych jest modułowa, więc można je swobodnie łączyć. Takie pojemniki na deszczówkę cieszą się popularnością, bo nie są widoczne na posesji i nie zajmują miejsca. Zbiornik, a dokładniej jego pojemność, musi być dobrze dobrana do zapotrzebowania domowników. Trzeba sprawdzić, jakie jest miesięczne zużycie wody w danym domu, aby podjąć decyzję o tym, która z pojemności będzie najlepsza. Nie należy wybierać zbiorników „na oko”, bo później może okazać się, że ilość zgromadzonej wody będzie zbyt duża, albo przeciwnie – będzie jej zdecydowanie za mało. Skąd jednak bierze się woda w pojemnikach podziemnych? Otóż jest ona bezpośrednio doprowadzana z rur spustowych. Chodzi tutaj o system rynien, który znajduje się w domu jednorodzinnym.

Woda do pojemnika spływa właśnie z rynien! Bardziej zaawansowane technologie pozwalają na umieszczanie w zbiornikach filtrów i czujników. Jest to konieczne, jeśli chcemy, aby woda z deszczówki była wykorzystywana do spłukiwania toalety albo do prania. Wtedy poziom wody musi być właśnie w taki sposób kontrolowany przez domowników.