fotografia ślubna

Portfolio fotografa ślubnego

Dorobek fotografa stanowią tak naprawdę setki ujęć, tysiące (jak nie kilkanaście tysięcy) różnych zdjęć. Dawniej ta liczba była oczywiście mocno ograniczona – ze względów wiadomych, aparaty analogowe oraz klisze i stosunkowo dość czasochłonny proces wywołania wykonanych zdjęć.

Fotografia ślubna i różne plenery

fotografia ślubnaKoszty jakie za tym szły w parze oraz spora pracochłonność tego typu zajęć znacznie ograniczyły dorobek fotografów. Obecnie w czasach wielkiego rozwoju fotografii cyfrowej i elektronicznej, każdy z nas wykonuje przeciętnie nawet kilkaset zdjęć rocznie. Nic więc dziwnego, że u każdego zawodowca fotografia ślubna zawiera bardzo dużo ujęć, pogrupowanych zazwyczaj według poszczególnych zdjęć z danej sesji. Do swojego portfolio (będącego głównym zaprezentowaniem wszystkim odbiorcom swojej sztuki fotografii, doświadczenia oraz zadeklarowanych umiejętności i wyczucia fotografii) zazwyczaj fotograf wybiera po kilka ujęć, z różnorodnych miejsc oraz wykonanych sesji (np. fotografia ślubna wykonywana na terenie opola z daną parą) czy w przypadku zdjęć miejsc czy krajobrazów, charakterystyczne ujęcia i te najbardziej dopracowane. Pozwala to w szybki sposób ocenić odbiorcom walory fotografa oraz ewentualnie zdecydować się na jego usługi (fotografia ślubna i jej prezentacja, to jeden z najważniejszych aspektów przy wybieraniu fotografa na ślub, według zdania wielu par). Ważne jest także, aby zdjęcia posegregowane były według odpowiedniej charakteryzacji – na przykład fotografia ślubna w jednej zakładce (jeśli mówimy o portfolio internetowym) lub w osobnej przegródce w albumie. Albumy z portfolio zazwyczaj są obecne w wielu firmach drukarskich i zajmujących się fotografią. Można je znaleźć zarówno przez internet, jak i w centrum miast, na przykład Opole (kilka firm – według wyszukiwarki) czy Częstochowa.

Portfolio z pewnością wyróżnia fotografa na rynku, a prezentowana np. fotografia ślubna zdobyć grono zainteresowanych. Pozwala także w łatwy sposób prezentować swoje prace i mieć kontrolę nad swoimi najlepszymi pracami.